close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
کلیاتی در مورد کاکتوس ها ( سری دوم )
کاکتوسکده
محک
نظرسنجي
صفحات ديگر
تبادل بنر
کلیاتی در مورد کاکتوس ها ( سری دوم )
دسته بندي : مقاله کاکتوس,
  • بازديد : (251)

بافت‌های کاکتوس دارای سبزینه بوده و با دریافت نورخورشید مواد کانی جذب شده از خاک را پرورده و غذای یاخته‌های خود را فراهم می‌سازد.

 

ساختمان گل در گیاهان تیره کاکتوس با دیگر تیره‌های گیاهان گوشتی متفاوت بوده و بیشتر رنگین، زیبا، درخشان و زینتی ولی کم دوام‌اند. گلهای کاکتوس از درون آرئول بیرون آمده و به شکل‌های بیضی، قیفی شکل و یا با دهانه گشاد دیده می‌شوند. گلها دارای پرچم‌های نامعین، بلند و گاهی شمار آنها به بیش از ۵۰ تا می‌رسد.

 

نشانه‌های گویا و بارز کاکتوس‌ها و ویژگی‌هایی که آنها را از گیاهان گوشتی جدا می‌سازد عبارتند از:

 

  1. ساقه‌ها در پاره‌ای از جنس‌ها همانند درختان بلند و کشیده و در برخی کوتاه و چند سانتیمتری است.

 

  1. تخمدان کاکتوس‌ها همیشه زیرین، اپی‌ژن بوده به گونه‌ای که همیشه زیر سایر بخش‌های گلها جای دارد
    (تخمدان کاملا درون بافت نهنج جایگزین شده است).

 

  1. میوه، ممکن است آبدار یا خشک باشد ولی دارای تیغه‌های جداکننده‌ای که دانه یا گروه دانه را از هم جدا کند، نیست.

 

  1. همگی کاکتوس‌ها دارای آرئول هستند (مجموعه یاخته‌هایی که گاه در اثر رشد زیاد، تولید بالشک‌هایی کرده و به شیوه‌ای منظم روی سطح پراکنده‌اند) و بیشتر با تیغه‌ها و کرک‌ها زینت یافته‌اند (گاهی می‌توانند به کرک‌ها توانایی رویش و زایش ببخشند).

 

  1. کاکتوس‌ها بیشتر دارای خار بوده و برخی تیغ‌ها باریک وظریف و کوچک و شماری از آنها بزرگ و بلند می‌باشند.

 

  1. کاکتوس‌ها دارای گلهایی زیبا، بزرگ، منفرد، منظم ولی کامل و کم دوام هستند.

 

در کاکتوس‌هایی چون اکینوکاکتوس خارها پس از ورود به دستگاه گوارش جانداران، تغییر شکل یافته و پس از قرار گرفتن در جایی مناسب، رشد و نمو را آغاز می‌نمایند. گاه نیز شاخه‌های قطع شده که روی زمین افتاده باشند، پس از چندی ریشه‌دار و کاکتوس تازه‌ای پدید می‌آورند. میوه کاکتوس‌ها، سته مانند و خشک می‌باشند، دارای دانه‌ای فراوان و کم و بیش، آلبومن‌دار است. بیشتر کاکتوس‌ها در زادگاه خود میوه‌دهی داشته که خوراکی نیز هستند. مانند: اپونتیا

 

میوه حاوی بذر کاکتوس‌ها نیز چنانچه به زمین بیفتند، پس از چندی کاکتوس جوانی را پدید می‌آورند.

 

برخی از گونه‌های کاکتوس چون لوبی‌ویا و ربوتیا در مرداب‌ها به زندگی و رشد خود همچنان ادامه می‌دهند.
گونه‌های زیادی از کاکتوس‌های ستونی  شکل  اورئوسرئوس و کلیستوکاکتوس در آب و هوای سرد و خشک پهنه‌های کوهای آند دیده شده‌اند. همچنین پاره‌ای از جنس‌های کاکتوس مانند  اپی‌فیلوم و سرئوس روی درختان جنگلی نواحی حاره دیده می‌شوند که دارای ریشه‌های هوایی بوده و این ریشه ها رطوبت را از هوا جذب می‌نمایند.

خانواده کاکتوس به سه زیر خانواده تقسیم می‌شود که عبارتند از:

۱. پرسکیه (Pereskieae): درخت مانند، دارای برگ‌های پهن، گلها دارای دمگل کوتاه، گلها بصورت دسته‌ای و شبیه گل نسترن‌های وحشی. از قدیمی‌ترین کاکتوس‌ها است این نوع کاکتوس‌ها بیشتر به درختان جنگلی شبیه هستند و بی‌شباهت به درختان کوچک مرکبات نیستند. بوته‌ها تیغ‌دار هستند ولی تیغ‌های این گیاهان شباهتی به تیغ های کاکتوس‌های دیگر ندارند. پرسکیای گل درشت از مهمترین گیاهان این زیر خانواده است و به انگلیسی رز کاکتوس نامیده می‌شود.

 

۲. اوپنسیه (Opantieae): راکت مانند، فاقد برگ، گلها فاقد دمگل، گلها مثل چرخ دنده هستند. تیغ‌های آنها به راحتی کنده می‌شود. دارای ساقه‌های گوشتی آبدار هستند، ساقه‌ها بندبند و در محل گره ترد و شکننده‌اند. روی آنها را تیغ‌های مجمتع و کوتاه و نرم پوشانده است که به آسانی از جا کنده می‌شود و با لمس کردن آنها تعداد زیادی تیغ بدست می‌چسبد.

 

۳. سرئه (Cereeae): ستونی، فاقد برگ، گلها فاقد دمگل و بسیار زیبا هستند و مستقیما روی ساقه و تنه قرار دارند، برخی گونه‌ها تیغ ندارند، در مناطق سردسیر بصورت گیاهان درون خانه‌ای نگهداری می‌شوند.

این زیر خانواده به راسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

۱. سرئنه (Cereanae): شامل گونه‌های معروف سرئوس، کلیستوکاکتوس، Eriocereus، Pachycereu، Heliocereus و غیره است.

۲. هیلوسرئنه (Hylocereanae): گونه‌های این راسته بصورت رونده و پیچ‌های اپی‌فیت، با ریشه‌های هوایی است که به صخره‌ها و تنه درختان می‌پیچند. گلهای درشت درشت انواع Cryptocereus، Hylocereus و Selenicereus که جزء این راسته هستند، شبها باز می‌شود، روی این اصل در زبان انگلیسی به آن کاکتوس شب گفته می‌شود.

 

۳. اکینوسرئنه (Echinocereanae): گیاهان کوچک و کوتاهی هستند که بصورت منفرد و یا دسته‌ای دیده می‌شوند. گلهای درشت بوقی آنها در اطراف ساقه‌ها ظاهر می‌شود. از مهمترین این کاکتوس‌ها Chamaecereus ، Echinocereus ، Echinopsis ،Lobivia، Rebutia می‌باشند.

 

۴. اکینوکاکتانه (Echinocactanae): کاکتوس‌های این راسته کوتاه و کوچک هستند و بعضی به صورت مجتمع
(کاکتوس‌های ستاره‌ای) پوشیده از تیغ و نواری شکل‌اند. گلهای این دسته فوق‌العاده زیبا هستند. از انواع این کاکتوس‌ها Astrophytum، Fchinocactus، Hamatocactus، Notocactus می‌باشند.

 

۵. کاکتانه (Cactanae): شبیه راسته قبلی کوچک، گرد، پوشیده از تیغ و نواری شکلند. گلها و میوه‌ها در قسمت بالا قرار دارند. تنها نوع معروف این قبیل کاکتوس‌ها نوع Melocactus است که دارای گونه‌های مختلف است.

 

۶. کوری فانتانه (Coryphantanae): این دسته نیز گرد و تقریبا کروی پوشیده از تیغ‌های نسبتا بلند و برگشته‌اند. از مهمرین انواع این راسته Thelocactus، Mammillaria، Coryphantha است.

 

۷. اپی‌فیلانه (Epiphyllanae): معروف‌ترین کاکتوس‌ها، از جمله ارکید کاکتوس و کریسمس کاکتوس در این راسته قرار دارند. این گیاهان مخصوص مناطق حاره و غالبا بصورت اپی‌فیت هستند. شاخه‌های پهن و برگ مانند و غالبا بدون تیغ دارند. گلهای آنها بسیار درخشنده و زیباست. از مهمترین انواع این گیاهان Epiphllum hybrid و Zigocactus و Trunacactus است.

 

۸. ریپسالیدانه (Rhipsalidanae):  این راسته دارای شاخه‌های کشیده، افتاده و بندبند که روی این اصل در انگلیسی به آنها کاکتوس زنجیره‌ای (Chain cactus) می‌گویند. روی درختان در مناطق حاره بصورت اپی‌فیت زندگی می‌کنند. گلها کوچک و میوه‌ها سته مانند است. از مهمترین این کاکتوس‌ها Rhipsalis، Lepismium است.

بطور کلی پرورش کاکتوس‌ها در ایران با وجود آفتاب روشن و قوی و خاک مملو از مواد معدنی، خصوصا مواد آهکی که غالبا در مورد سایر گلها از مواد محدود کننده پرورش است و برعکس در مورد کاکتوس‌ها از مزایا محسوب می‌شود، به آسانی میسر است.

 

تمام کاکتوس‌ها، نور فراوان را می‌پسندند. در مناطقی که تابستان خیلی گرم دارند، توصیه می‌شود که در وسط روز و نیز بعد از ظهر از تابش آفتاب به گیاه جلوگیری شود. کاکتوس‌های رشد کرده در سایه باریک و کشیده بوده، گل نداده یا گلدهی آنها کم می‌شود. آب زیاد برای اغلب گونه‌ها مضر است. تمام کاکتوس‌ها باید در گلخانه یا زیر پوشش پلی اتیلنی نگهداری شوند و دیواره‌های کناری آن باز باشند. در مناطق خیلی گرم ضلع غربی باید به وسیله دیوار آجری بسته شود.

 مطالب مرتبط
بخش نظرات اين مطلب
شما مي توانيد سوالات خود را از همين بخش مطرح کنيد
شما نيز نظري براي اين مطلب ارسال نماييد:
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی